Používame cookies

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info

 

Riziká a hrozby

Pridané: 23.12.2019

Nášľapné míny, ktoré môžu ohroziť predaj mojej nehnuteľnosti.

5 rizík, ak si predávam sám

  • Precenenie alebo podcenenie hodnoty nehnuteľnosti
  • Emočná angažovanosť predávajúceho
  • Neznalosť opatrení na prevenciu realitných podvodov
  • Nemožnosť spolupráce s inými subjektmi realitného trhu
  • Absencia obchodných, komunikačných a iných zručností

Prečo nedávať inzerát do súkromnej inzercie?

Inzerát v súkromnej inzercii často pôsobí neprofesionálnym dojmom. Horšie je, že občiansku inzerciu vyhľadáva množstvo záujemcov s nečestnými úmyslami spoliehajúcich sa na slabšie právne a obchodné povedomie predávajúcich. Drvivá väčšina najvýznamnejších realitných inzertných portálov predstavuje takmer výlučne inzerciu realitných kancelárií, ktoré si, na rozdiel od samopredajcu inzerujúceho mesiac či dva jeden jediný inzerát, za túto formu inzercie platia nemalé sumy počas dlhého obdobia. Vďaka tomu je pozícia realitných kancelárií pri propagácii ponuky výrazne výhodnejšia pre jej klientov.

Kam sa môžem obrátiť, ak mám s maklérom zlú skúsenosť?

Pokiaľ správanie realitného sprostredkovateľa, člena Realitnej únie SR, vykazuje protiprávne znaky, môžete proti nemu podať podnet.

Prečo sa neodporúča urobiť obhliadky sám?

Obhliadka nehnuteľnosti je veľmi dôležitou časťou predajného procesu. Je to jedinečná príležitosť, ako správne a profesionálne nehnuteľnosť prezentovať potenciálnemu kupujúcemu a rozhodne patrí do rúk profesionálneho makléra. Je logické, že vy ste ešte stále so svojou nehnuteľnosťou emočne spätý a je možné, že by ste prezentovali nepodstatné veci a naopak. Cieľ obhliadky je jasný – predaj. Zverte ho do rúk profesionála s komunikačnými a predajnými skúsenosťami.

Môžem maklérovi siahnuť na províziu, ak nie som spokojný?

Výška provízie je uvedená v písomnej sprostredkovateľskej zmluve, ktorú ste s RK uzavreli a umožňuje vám v prípade nespokojnosti reklamovať službu klasickým spôsobom. Z výsledku reklamačného konania bude zrejmé, či realitná kancelária pochybila a či máte nárok na nejaké peňažné plnenie, alebo nie. Písomná sprostredkovateľská zmluva umožňuje taktiež využiť možnosti alternatívneho riešenia sporov, ak nedôjde k dohode medzi realitnou kanceláriou a jej zákazníkom. Sprostredkovateľská zmluva rieši aj otázky ochrany osobných údajov a pod. Všetky tieto dôvody jasne ukazujú dôležitosť písomnej sprostredkovateľskej zmluvy, a to bez ohľadu na jej druh (exkluzívna či neexkluzívna).

Čo v situácii, že o moju nehnuteľnosť je malý záujem?

Ak je vaša nehnuteľnosť RK propagovaná – teda inzerovaná správnym spôsobom, najpravdepodobnejším dôvodom bude prehnane vysoká – čiže nesprávne nastavená predajná cena. Požiadajte realitného makléra o nové určenie ceny, prejdite si s ním ešte raz celý proces a stratégiu predaja.

Čo ak záujemca zaplatí rezervačný poplatok a ja odstúpim od predaja?

V takom prípade realitka rezervačný poplatok v plnej výške vráti kupujúcemu.

Čo sa stane, ak od rezervácie odstúpi záujemca?

Ak dôjde k dôvodnému odstúpeniu od zmluvy zo strany záujemcu (kupujúceho), v takom prípade mu realitka rezervačný poplatok v plnej výške vráti. Ak by došlo k neodôvodnému odstúpeniu alebo k zmareniu prevodu (napr. záujemca si našiel inú nehnuteľnosť), sú poškodené zmluvné strany (predávajúci a RK) oprávnené požadovať od kupujúceho úhradu paušálnej náhrady výdavkov za ujmu, ktorú zmareným obchodom utrpeli.