Používame cookies

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info

 

Rezervácia

Pridané: 2.1.2020

Postup tesne pred kúpou nehnuteľnosti

Čo je rezervačná zmluva a čo musí obsahovať?

Je to predbežný záväzok o budúcom predaji nehnuteľnosti. Rezervačná zmluva predstavuje povinnosť budúceho predávajúceho v dohodnutej lehote predať nehnuteľnosť a zároveň záväzok budúceho kupujúceho túto nehnuteľnosť od predávajúceho za dohodnutých podmienok kúpiť (budúca kúpna zmluva). Aby bola celá transakcia koordinovaná a dopadla bez problémov, je zmluvnou stranou so svojimi povinnosťami aj realitná kancelária. Zmluva obsahuje: označenie troch zmluvných strán (kupujúci, predávajúci a realitná kancelária), nehnuteľnosť, kúpnu cena a lehotu, do ktorej sa má uzavrieť kúpna zmluva a tiež ustanovenia, ktoré riešia situáciu, ak k podpisu kúpnej zmluvy nedôjde.

Akú výhodu má pre mňa rezervačná zmluva a čo ak ju majiteľ nedodrží?

Rezervačná zmluva predstavuje povinnosť budúceho predávajúceho v dohodnutej lehote predať nehnuteľnosť a zároveň záväzok budúceho kupujúceho túto nehnuteľnosť od predávajúceho za dohodnutých podmienok kúpiť. Za nedodržanie povinnosti uzavrieť kúpnu zmluvu hrozí zmluvnej strane sankcia – zmluvná pokuta, ktorá sa pohybuje od 3 do 5 % z ceny nehnuteľnosti. Zmluvnú pokutu si rozdelia poškodené strany, ktoré si z nej uhradia svoje náklady.

Akú vysokú zálohu musím zložiť pri rezervácii?

Pri rezervácii sa platí záloha (v praxi nazývaný tiež ako depozit, rezervačný poplatok), čo predstavuje prvú časť kúpnej ceny, ktorej výška sa pohybuje od spravidla od 3 do 5 percent z ceny nehnuteľnosti. Pri kúpe novostavby od developera môže byť táto suma aj vyššia.

Čo sa udeje, ak si kúpu rozmyslím?

Ak si zmluvná strana rezervačnej dohody rozmyslí predaj alebo kúpu nehnuteľnosti a nedodrží záväzok uzavrieť kúpnu zmluvu, vznikne tým ostatným zmluvným stranám ujma (finančná aj časová). Pre tento prípad sa dojednáva sankcia – zmluvná pokuta, ktorá sa pohybuje od 3 do 5 % z ceny nehnuteľnosti.Zmluvnú pokutu si rozdelia poškodené strany, ktoré si z nej pokryjú svoje náklady aujmu.V praxi to teda znamená, že ak si kúpu rozmyslíte, zaplatíte zmluvnú pokutu, ktorú si predávajúci a RK rozdelia.

Čo ak zmluvu poruší majiteľ a rozhodne sa nepredať?

Pre tento prípad je v štandardných rezervačných zmluvách dohaduje sankcia – zmluvná pokuta, ktorá sa pohybuje od 3 do 5 % z ceny nehnuteľnosti. Zmluvnú pokutu si rozdelia poškodené strany (teda vy ako kupujúci a realitná kancelária), ktoré si z nej pokryjú svoje náklady a ujmu. Ak ste zaplatili rezervačný poplatok, RK vám ho ihneď vráti.