Používame cookies

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info

 

Predávam

Pridané: 10.9.2019

Zvládnem predaj nehnuteľnosti SÁM alebo potrebujem realitku?

5 rizík, ak si predávam sám

  • Precenenie alebo podcenenie hodnoty nehnuteľnosti
  • Emočná angažovanosť predávajúceho
  • Neznalosť opatrení na prevenciu realitných podvodov
  • Nemožnosť spolupráce s inými subjektmi realitného trhu
  • Absencia obchodných, komunikačných a iných zručností

5 výhod predaja cez realitku

  • Veľmi presné určenie ideálnej predajnej ceny
  • Kvalitná propagácia predaja nehnuteľnosti, vrátane neverejných ponúk a dopytov iných realitných agentov
  • Skúsenosti, vzdelanie, znalosti, schopnosti a konexie plynúce z množstva opakujúcich sa obchodov v meniacom sa prostredí realitného trhu
  • Možnosť spolupráce s inými predajcami, znalosť ľudí a potenciálnych kupujúcich v lokalite
  • Odbornosť a stabilný okruh profesionálnych spolupracovníkov, vrátane advokátov, notárov, geodetov, daňových poradcov, znalcov, vrátane podpory profesných združení

Prečo kupujúci preferujú RK?

Lebo vedia, že za realitnou kanceláriou stojí osvedčený tím advokátov, notárov, znalcov, finančných sprostredkovateľov, daňových poradcov, marketingových špecialistov a pod. Vďaka tomu je ich služba komplexná. Realitná kancelária prenáša na predávajúceho, ale aj na kupujúceho všetky svoje znalosti, skúsenosti a konexie, čo im prináša množstvo výhod. Riziko realitného podvodu alebo pochybenia je v porovnaní s kúpou od samopredajcu výrazne nižšie.

Prečo nedávať inzerát do súkromnej inzercie?

Inzerát v súkromnej inzercii často pôsobí neprofesionálnym dojmom. Horšie je, že občiansku inzerciu vyhľadáva množstvo záujemcov s nečestnými úmyslami spoliehajúcich sa na slabšie právne a obchodné povedomie predávajúcich. Drvivá väčšina najvýznamnejších realitných inzertných portálov predstavuje takmer výlučne inzerciu realitných kancelárií, ktoré si, na rozdiel od samopredajcu inzerujúceho mesiac či dva jeden jediný inzerát, za túto formu inzercie platia nemalé sumy počas dlhého obdobia. Vďaka tomu je pozícia realitných kancelárií pri propagácii ponuky výrazne výhodnejšia pre jej klientov.

Nestačí mi len právnik, aby som predal svoju nehnuteľnosť?

Mať dobrého právnika na svojej strane je vždy výhodou, ale zredukovať realitné sprostredkovanie len na spísanie zmluvy je scestné. Právnik len spíše to, na čom sa zmluvné strany dohodli. Nepôjde sa pozrieť na nehnuteľnosť, nebude koordinovať činnosti znalca, banky, geodeta a pod. Poradí v právnych veciach, ale v obchodných už nie. O cene nehnuteľnosti vám nepovie nič. Investícia do realitného sprostredkovateľa nie je investíciou do právneho servisu, zamerania pozemku a pod. Často sa to takto zjednodušuje, ale faktom je, že záujemca o službu realitnej kancelárie si kupuje všetky znalosti, schopnosti a celý poradenský aparát naviazaný na konkrétnu realitnú kanceláriu, vďaka čomu má možnosť predať v prvom rade za dobrú cenu, bezpečne, pohodlne a so zachovaním potrebnej miery súkromia. To je skutočnou pridanou hodnotou realitnej kancelárie. Sprostredkovateľ sa vždy, ak mu to klient dovolí, snaží inkasovať čo najvyššiu kúpnu cenu pre neho. Často aj preto, lebo môže byť honorovaný nie pevnou čiastkou, ale percentom z výťažku predaja. Štatistiky hovoria, že klienti, ktorí predávali svoju nehnuteľnosť prostredníctvom realitnej kancelárie, by z veľkej časti opätovne využili jej služby.

Zarobím na nehnuteľnosti viac, ak si ju predám sám?

Áno, ale len ak nenarazíte na kupujúceho zastúpeného profesionálnym maklérom, znalcom, právnikom a pod. Nie, ak neviete, akú skutočnú hodnotu má vaša nehnuteľnosť. Nie nehnuteľnosti na internete, ale konkrétne tá vaša. Drvivá väčšina ponúkaných nehnuteľností na internete sa ponúka v zlej cene. Buď sú zbytočne precenené, alebo sa vďaka zlému manažovaniu procesu predaja časom dostanú do cenovej hladiny, ktorá je nižšia než cena, ktorú si nehnuteľnosť skutočne zasluhuje. Množstvo samopredajcov sa hrdí, že svoju nehnuteľnosť predalo bez realitnej kancelárie rýchlo. Nuž, ak je cena nízka, nehnuteľnosť sa skutočne predá rýchlo. Ak sa nehnuteľnosť skutočne predá veľmi rýchlo, treba sa možno zamyslieť, či sa nemala predávať radšej trochu dlhšie, počkať si na viac bonitných kupujúcich a následne predať za ideálnu a pre predávajúceho výhodnú cenu.

Kde nájdem spoľahlivú realitnú kanceláriu?

S dôverou sa môžete obrátiť na členov Realitnej únie SR:

www.realitnaunia.sk/vyhladavanie

Je to združenie profesionálov, ktorí na realitnom trhu poskytujú klientom prvotriedny servis. Členovia Realitnej únie SR sa riadia vnútornými predpismi, ktoré upravujú aj ochranu spotrebiteľov. Jedným z nich je realitný kódex:

Čo si overiť, kým sa pre konkrétnu realitku rozhodnem?

Zistite, či to daná realitka myslí s realitným biznisom vážne. Kde má svoje sídlo? Je členom nejakého združenia, napríklad Realitnej únie SR, kde musí dodržiavať aj etický kódex voči spotrebiteľom? Má na svojej internetovej stránke konkrétne referencie spokojných klientov? Čo o nej našiel vyhľadávač Google? Komunikuje aktívne na sociálnych sieťach? To všetko vytvára obraz o realitnej kancelárii. Členov Realitnej únie SR nájdete na tejto stránke:

www.realitnaunia.sk/vyhladavanie

Čo vie maklér a neviem ja?

Nechali by ste si operovať zlomenú ruku kamarátom, ktorý si celý zákrok naštudoval iba na internete? Nie, veď nemá potrebnú kvalifikáciu ani prax. A predaj vašej nehnuteľnosti? Hoci nejde o zdravie, je to možno váš najcennejší majetok. Realitný obchod vyvoláva veľa otázok:

Ako správne určiť cenu nehnuteľnosti?
Ako pripraviť nehnuteľnosť na predaj a inzerovať ju?
Ako robiť prehliadky a komunikovať so záujemcami?
Čo robiť, aby sa realizoval prevod vlastníctva nehnuteľnosti?

Realitný maklér na tieto otázky dokáže odpovedať. Pokiaľ je členom Realitnej únie SR, musí preukazovať svoju odbornú zdatnosť.

Okrem teoretických znalostí sú to však najmä praktické skúsenosti a overené postupy, ktoré z neho robia profesionála. Je preto lepšie zveriť mu aj predaj vašej nehnuteľnosti.

Ako si vybrať toho pravého makléra skôr, ako ho kontaktujem?

Na internete by mal mať každý realitný maklér na seba kontakt a fotografiu, takisto však aj svoj profesijný profil. Pozrite si aj jeho ponuku nehnuteľností a referencie od spokojných klientov.

Je členom realitného združenia, kde musí dodržiavať napríklad aj etický kódex voči spotrebiteľom?
Čo sa o ňom píše na internete a na sociálnych sieťach? Všimnite si aj realitnú kanceláriu, v ktorej pôsobí.

Môžem osloviť konkrétneho makléra, alebo mi ho realitná kancelária pridelí?

Osloviť môžete priamo realitného makléra, ktorého si vyberiete. Pokiaľ sa neviete rozhodnúť, realitná kancelária vám poradí. Spravidla odporučí realitného makléra, ktorý pôsobí vo vašej lokalite.

Sú všetci realitní makléri rovnakí odborníci?

Každý maklér, ktorý je členom Realitnej únie SR, musí preukázať svoju odbornú zdatnosť. Samozrejme, každý z nich je unikátny svojimi skúsenosťami a špecializáciou. Viac o konkrétnom realitnom maklérovi sa dozviete, keď si pozriete jeho profesijný profil a ponuku nehnuteľností na internete.

Je pri výbere jedno, či predávam dom, byt, pozemok či pôdu?

Niektorí realitní makléri sa špecializujú len na určitý typ nehnuteľností. Najčastejšie majú vo svojej ponuke byty a domy. Chcete predať pozemok alebo pôdu? Uistite sa, či je to „parketa“ pre realitného makléra, ktorého ste si vybrali

Kam sa môžem obrátiť, ak mám s maklérom zlú skúsenosť?

Pokiaľ správanie realitného sprostredkovateľa, člena Realitnej únie SR, vykazuje protiprávne znaky, môžete proti nemu podať podnet .